מהו שיבוץ כוס? מתי כדאי לבחור שיבוץ כוס? מה סוד הקסם של השיבוץ שהיה פעם פופולארי וכעת חוזר לקדמה הוויטרינה? " /> תכשיטי דניאל Daniel Jewelry | שיבוץ כוס בטבעות יהלומים

שיבוץ כוס בטבעות יהלומים

טיפים ומדריכיםשיבוץ כוס בטבעות יהלומים

אחד השלבים הידועים בבחירת טבעות אירוסין הוא השיבוץ. כלומר, מעבר לבחירה המדוקדקת של היהלום או היהלומים, ומלבד החלטה לגבי איכות הזהב וסגנון הטבעת, שיבוץ אבנים יוקרתיות הוא אלמנט בעל משקל רב. השיבוץ הפופולארי והמוכר ביותר כיום בישראל עבור טבעות אירוסין עם יהלומים הוא כתר. דהיינו, כתר שיניים שמורכב מארבע או שש זרועות שתופסות את היהלום במרכז הטבעת (ישנם גם כתרים פחות נפוצים המורכבים משלוש שיניים בלבד). אולם כתר שיניים איננו הדרך היחידה לעצב טבעות אירוסין. במאמר קצר זה נכיר שיבוץ מבוקש נוסף, שיבוץ כוס. שיבוץ שהיה בעבר השכיח ביותר וכיום חוזר לקדמת הבמה. 
 

מהו שיבוץ כוס?

טבעות אירוסין עם שיבוץ כוס הן טבעות שהיהלום במרכזן מונח בתוך גומחה קטנה (מלואה) שהינה חלק מהעיצוב הכולל של התכשיט. שיבוץ כוס מאפיין לרוב טבעות אירוסין בסגנון טוויסט אך הוא יכול להיות גם חלק מעיצוב סימטרי לחלוטין. 
 
זהו שיבוץ שידוע בשפה מקצועית כשיבוץ מלואה (Bezel Setting). על מנת להרכיב את השיבוץ על הטבעת יש לקבוע מתכת שעוטפת את סביב היהלום ולמקם את השולחן או החלק העליון של האבן בקו אחיד עם שפת המתכת. כפי שצוין לעיל זהו שיבוץ ותיק עם היסטוריה עשירה ובעבר היה זה השיבוץ המוכר והנמכר ביותר. לאחר שנים שבהן הוא איבד את הבכורה לטובת שיבוצי הכתר, בכל חנויות התכשיטים ניתן לראות חזרה למקורות. 
 
שיבוץ מלואה יכול להגיע בשתי אפשרויות. שיבוץ חלקי שאוחז באבן רק בשני צדדים ומותיר פתח לכניסת אור רוחבי, ושיבוץ מלא שמחבק את היהלום מכל הזוויות האפשרויות. יודגש כי למרות ששיבוץ כוס מכסה רק כעשירית משטח היהלום, במבט ראשון נדמה כאילו היהלום עטוף לחלוטין. 
 

למה לבחור בשיבוץ כוס?

הבחירה בשיבוץ טבעות אירוסין היא בראש ובראשונה עניין של טעם וסובייקטיביות. לכל שיבוץ יתרונות משלו שמהווים ערך מוסף לצד המראה הוויזואלי. כך כמובן גם לגבי שיבוץ כוס. ראשית, טבעות אירוסין עם שיבוץ כוס הן טבעות ייחודיות. בעולם שבו מרבית טבעות האירוסין שנרכשות בישראל הן טבעות עם שיבוץ כתר, שיבוץ כוס הוא יציאה מהמסגרת. טבעת אירוסין מסמלת אירוע ייחודי ואהבה אישית בין בני זוג, ועל כן שיבוץ יוצא דופן הוא דרך נפלאה לומר "את אחת ויחידה". 
 
כמו כן, טבעות אירוסין עם שיבוץ כוס מאפשרות לבחור יהלומים עם פגמים מסוימים אשר מוסתרים על ידי השיבוץ. לדוגמה, כתמים קטנים בחלקה התחתון של האבן אשר מצד אחד מורידים את עלות היהלום ומצד שני לא פוגעים כהוא זה במראה. יתרון ידוע נוסף של שיבוץ כוס בטבעות אירוסין הוא שהשיבוץ עמיד ויכול להתאים במיוחד לנשים פעילות שעושות ספורט ומשתמשות בידיהן. שיבוץ כוס שומר את האבן היקרה בתוך גומחה ומפחית משמעותית שריטות, פגמים או היתפסות בחפצים. זהו שיבוץ נקי ומודרני שנחשב לקלאסי ומבוקש. 
 
החסרונות של שיבוץ הכוס מתחילים בתחושה שהאבן לא מקבלת מספיק אור. היות שנראות יהלום מבוססת על אור שנכנס ויוצא, שיבוץ כוס עלול להיתפס כשיבוץ פחות "בוהק". חשוב להדגיש כי מדובר בתפיסה שגויה שכן גם בשיבוץ כוס יש כניסה של אור לאבן אשר נפלטת מחלקו העליון של היהלום. חיסרון נוסף הוא שבשל המתכת שעוטפת את השיבוץ, ולאור העובדה שמדובר לרוב בפריט ייחודי, שיבוצי כוס עלולים להיות מעט יקרים יותר מהשיבוצים השכיחים. 
 
08-8663578
מוקד שירות לקוחות