יהלומים עם תעודה גמולוגית

טיפים ומדריכיםיהלומים עם תעודה גמולוגית

טבעות אירוסין הן כמעט תמיד טבעות זהב שמשובצות ביהלום אחד או יותר. היות שהיהלומים הם הברומטר המרכזי והחשוב בטבעת כדאי מאד להשקיע זמן ומחשבה בקניית אבני חן עם תעודה גמולוגית. מהי בעצם תעודה גמולוגית? איזה מידע היא מספקת? מה המשמעות שלה מבחינת השקט הנפשי שלכם? על כך בקצרה בכתבה הבאה. 
 

תעודה גמולוגית ליהלום

תעודה גמולוגית נולדת במעבדה גמולוגית. גמולוגיה היא מדע חקר אבני חן והיא תת-ענף בגאולוגיה אשר עוסק בגבישים טבעיים ואבנים יקרות. מקור המילה מגיעה מהמונח Gem שפירושו "אבן-חן" באנגלית. גמולוג הוא מומחה שעוסק בסיווג אבני חן, מיון אבני חן, זיהוי אבנים, אופן ליטושן, אפיון מבנה גבישי, איתור פגמים ועוד. לא אחת גמולוג הוא "שמאי אבני חן" המסוגל להעריך את שוויה של האבן אותה הוא בודק. מעבדה גמולוגית פועלת באופן אובייקטיבי ועצמאי. המעבדה צריכה לעמוד בתקנים בינלאומיים מחמירים, לפעול ללא משוא פנים ולשמור על רמה גבוהה של מקצועיות. 
 
מעבדות גמולוגיות מנפיקות ליהלומים תעודות המהוות אסמכתא רשמית. התעודה מבוססת על ארבעת הפרמטרים הידועים שמאפיינים את היהלום והם משקל (Crat), ניקיון (Clarity), צבע (Color) וחיתוך/ליטוש (Cut). ארבעת המאפיינים אשר קרויים בענף גם ארבעת ה-C. על מנת שכל יהלום עם תעודה גמולוגית יעמוד בסטנדרטים זהים, דרגות האפיון נקבעות לפי תקנים בינלאומיים ובאמצעות ציוד מתקדם המגדיל את האבן פי עשרה לפחות. 
 
לצורך הנפקת תעודה גמולוגית המעבדה צריכה לעשות שימוש באמצעים טכנולוגיים ומדעיים מתקדמים כולל מכשור אופטי ואלקטרו-אופטי. חלים על מעבדה גמולוגית כללים נוספים כמו חובה להחזיק אבני חן כאבני בוחן. על מעבדות גמולוגיות בישראל יש פיקוח מצד משרד הכלכלה והמפקח על היהלומים ואבני החן. 
 

מה עומד מאחורי יהלומים עם תעודה גמולוגית?

רכישת טבעות אירוסין שמשובצים בהן יהלומים עם תעודה גמולוגית היא צרכנות נבונה שמבטיחה שקט נפשי. יהלומים עם תעודה גמולוגית הם כמו יהלומים עם תעודת זהות. התעודה הרשמית מספקת לקונה את כל המידע הדרוש להערכת שווי האבן וכפועל יוצא מכך הערכת שווי וכדאיות העסקה. 
 
חשוב להדגיש כי קיימים כמה סוגים של יהלומים עם תעודות גמולוגיות. לצד תעודות גמולוגיות מפורטות ישנן תעודות המציגות פרטים מרכזיים בלבד. כך או כך, כל רכישה של יהלומים עם תעודה גמולוגית מאפשרת התחקות אחר פרמטרים מרכזיים (ארבעת ה-C שתוארו לעיל) המאפשרים לקבוע את איכות האבן. ככל שמדובר על יהלומים קטנים (לרוב מתחת לכ-0.4 קראט) התעודה הגמולוגית תהיה ערוכה וחתומה לרוב על ידי יהלומן מבית העסק (גמולוג פרטי). במידה שאתם רוכשים יהלומים במשקל גדול יותר, מומלץ לשקול רכישה של יהלומים עם תעודה גמולוגית חיצונית. 
 
טבעת אירוסין מומלץ לקנות על בסיס יהלומים עם תעודה גמולוגית בלבד. תעודה מקצועית ומפורטת במידה מספקת אשר חתומה על ידי יהלומן מורשה. ברכישת טבעות אירוסין עם יהלומים גדולים כדאי ואפשר לבקש תעודה גמולוגית מטעם מעבדה גמולוגית חיצונית ובלתי תלויה. 
 

רכשת טבעת אירוסין? המדריך המקוצר לתחזוקת תכשיטי כסף, זהב ויהלומים.

 

לסיכום,

תעודה גמולוגית היא תעודת הזהות של היהלום על הטבעת שלכם. היות שטבעת אירוסין היא תכשיט חד-פעמי, והיות שמדובר בתכשיט שמחירו הממוצע בישראל עומד על כ-3,000 שקלים (ופעמים רבות אף גבוה מכך), כדאי לבקש הנפקת תעודה גמולוגית. תעודה גמולוגית מקצועית מספקת נתונים אמיתיים אודות האבן ומונעת ממכם ליפול למלכודות או מעשי מרמה. שימו לב שרכישת יהלומים על בסיס תעודה גמולוגית בלבד איננה סוף פסוק. הצרכן ההדיוט לא בקיא ברזי עולם היהלומים ולא אחת הוא יתקשה לבור את המוץ מן התבן בתעודה. מה גם שמאפייני היהלום קשורים זה בזה. השילוב הנכון הוא אפוא רכישת טבעת אירוסין מחנות תכשיטים בעלת שם ומוניטין שכל יהלומיה הם עם תעודה גמולוגית. 
 

 

08-8663578
מוקד שירות לקוחות