חיתוכי יהלומים בבחירת טבעות אירוסין

טיפים ומדריכיםחיתוכי יהלומים בבחירת טבעות אירוסין

טבעות אירוסין אינן תכשיטים זולים. בדו"ח רשמי של משרד הכלכלה אשר בחן את ענף התכשיטים בישראל נמצא כי התכשיט היקר ביותר שנקנה בשוק הוא טבעת. כאשר נכנסים יותר לעומק הנתונים מתברר כי גברים הם אלה שקונים את הטבעות היקרות. זאת, בסכום ממוצע של כ-3,000 שקלים לטבעת. הסיבה לכך היא שברוב המקרים הטבעת שהגבר קונה היא טבעת אירוסין. כלומר, טבעת זהב עם יהלום במרכזה. 
 
מחירה של טבעת אירוסין מושפע בראש ובראשונה מהיהלום או היהלומים אשר משובץ/משובצים בה. בין אם מדובר על טבעת אירוסין סוליטר עם יהלום בודד עוצמתי, ובין אם לפנינו טבעת אירוסין עם כמה יהלומים, איכות האבנים היוקרתיות היא זו שתשפיע על עיקר המחיר. בכתבה זו נסקור את אחד המאפיינים החשובים בבחירת יהלומים והוא החיתוך/הליטוש. 
 

חיתוך היהלום – 97.5% מההשפעה על הברק

ארבעת הפרמטרים שעל פיהם נמדדת איכות יהלום הם חיתוך, גודל, בהירות וצבע. אם תרצו, ארבעת ה-C שהם Crat, Clarity, Cut ו-Color. למרות שכמעט כל אישה צעירה תתרשם במבט ראשון מהגודל (קראט), דווקא פרמטר החיתוך הוא זה שיש לו את ההשפעה המהותית על נראות היהלום. 
 
מחקרים הראו כי בכל הנוגע לברק הנוצץ של היהלום, החיתוך הוא הגורם שמשפיע עליו יותר מכל. עד כדי כ-97.5%. היות שברק היהלום הוא זה שמעניק לטבעת את האפקט המיוחד שלה, האפקט החד-פעמי, בחירת החיתוך איננה עניין של מה בכך. 
 

מהו בעצם חיתוך יהלום?

יהלום מחולק לחמישה חלקים ואלה הם מלמעלה למטה - "השולחן", "הכתר", "החגורה", "הדוכן" והקודקוד התחתון ה"Culet". שלושת החלקים המרכזיים של האבן (מהכתר ועד הדוכן) מורכבים מפאות רבות. מטרתו של חיתוך היהלום היא לאפשר החזרת אור מהאבן בזוויות שונות על מנת שהיהלום יציג ברק מרהיב מכל נקודה ובכל תאורה. בכדי להגיע לתוצאה הזו הפאות חייבות להיות ממורכזות וסימטריות. אי-סימטריה תפחית מהברק הסופי. 
 
בדומה לפרמטר הגודל, גם צרכנים אשר אינם יהלומנים מוסמכים יכולים בעין בלתי מזוינת להבחין בחיתוך מעולה ובחיתוך "טוב פחות". בעולם היהלומים נהוג לומר שלא צריך להיות גמולוג עתיר ניסיון מאנטוורפן בכדי לראות מיד חיתוך שבוצע היטב.  

 

קסמו של החיתוך העגול

החיתוך הנפוץ והפופולארי בכל חנות טבעות אירוסין הוא החיתוך העגול. בשפה מקצועית, Brilliant Round Cut. זהו חיתוך מסורתי שמציג 57 ליטושים. 25 ליטושים בחלק היהלום התחתון ו-32 חיתוכים בחלק העליון. 
 
חיתוך יהלומים עגול הוא חיתוך מבוקש וניתן לומר בהערכה גסה כי כ-85% מהיהלומים שמעטרים טבעות אירוסין הם יהלומים בחיתוך זה. שיטת החיתוך העגול, בתצורתה העדכנית, מיוחסת במידה רבה למרסל טולקובסקי. יהלומן יהודי יליד בלגיה הידוע גם בכינויו היהלומן המתמטיקאי. טולקובסקי גילה לפני כמאה שנה כי ליטוש עגול יביא לכך שקרני האור שנפגשות ביהלום יאירו ויבהיקו בצורה אופטימלית. 
 

חיתוכים פופולריים נוספים

למרות שהחיתוך העגול הוא הנפוץ ביותר בקרב טבעות אירוסין, ישנם כמובן סוגי חיתוך נוספים. למשל - פרינסס, אמרלד, אובל, טיפה, מרקיזה, רדיאנט, קושיין, לב ועוד. 

 

אז איך בוחרים חיתוך יהלום?

מרבית הגברים המתרגשים שעומדים לפני רכישת טבעת אירוסין אינם בוגרי לימודי גמולוגיה. בדרך כלל הם גם נתקלים בפעם הראשונה מאז ומעולם בטבעת יהלום. כדאי מאד להכיר בחשיבתו של החיתוך למראה הטבעת. עבודת החיתוך והליטוש היא זו אשר תקבע בסופו של היום את מידת הברק והנצנוץ של האבן. כפועל יוצא מכך היא תשפיע על נצנוץ האהבה באישוניה של הכלה המיועדת (וחברותיה!). 
 
בניגוד לכל שלושת הפרמטרים האחרים של היהלום (גודל, בהירות וצבע), ליטוש הוא האלמנט היחיד שכל כולו בידי היהלומן. גם יהלום גדול עם בהירות וצבע מושלמים לא יעשה את האפקט המצופה ללא ליטוש מדויק. 
 
ישנם שלושה אלמנטים אשר ייקבעו את איכותו של הליטוש – סימטריה, גימור ופרופורציות. ככל שהפרמטרים האלה יהיו יותר קרובים לרמת הליטוש האופטימאלית, כך הברק של היהלום יהיה בהתאם. דרגותיהם של הפרמטרים נמדדות על פי סקאלה בת חמש מידות (מלמעלה למטה) – Excellent, Very Good, Good, Fair ו-Poor. 
 
08-8663578
מוקד שירות לקוחות