זהב צהוב מול זהב לבן ולהפך - איך לבחור צבע זהב בטבעת אירוסין?

טיפים ומדריכיםזהב צהוב או זהב לבן בבחירת טבעת יהלומים

החלטת לעשות את הצעד, הגדרת את התקציב, ועכשיו מגיע הרגע הגדול באמת – קניית טבעת אירוסין לבחירת ליבך. בדומה לבחורים רבים אחרים, סביר להניח שגם אתה מתלבט רבות באיזה תכשיט לבחור ואיך לדאוג שהטבעת שתקנה תהיה העדי המושלם מכל. אם נוסיף לכך את העובדה שאתה כנראה עומד להיתקל בפעם הראשונה בחייך ביהלומים, המשימה הופכת להיות מורכבת עוד יותר. מעבר לכך, אחת ההתלבטויות המרכזיות שלך היא צבע הטבעת. כלומר, האם לקנות טבעת אירוסין מזהב צהוב, או שמא כדאי דווקא לבחור בטבעת עם זהב לבן.
 
שים לב, למרות שקל לכאורה לענות על השאלה הזו בתשובה "על טעם וריח אין להתווכח", ישנם כמה שיקולים שכדאי להכיר אודות טבעות אירוסין וצבע הזהב. זאת, בעיקר בנוגע לאופן שבו הטבעת מתכתבת עם היהלום או היהלומים אשר משובץ/ים עליה. התבלבלת? אל תדאג, בוא נעשה מעט סדר בדברים. 
 
מה בעצם ההבדל בין זהב צהוב וזהב לבן?
 
אם התחלת לעיין בקטלוגים שונים של טבעות אירוסין, בוודאי נתקלת במפרטים המציגים בכל טבעת את קראט הזהב שבה. קראט היא למעשה יחידת מידה אשר מתארת את דרגת טוהר הזהב כאשר 24 קראט מעידים על זהב טהור. אולם, לא ניתן לייצר תכשיטים מזהב טהור בדרגת 24 קראט שכן זהב הוא מתכת עדינה ורכה שעיצובה בתכשיט דורש שילוב עם מתכות אחרות. 
 
כאשר טבעת זהב מציגה נתונים של 14 קראט, מדובר בטבעת אשר הסגסוגת שמרכיבה אותה מכילה 58.3% זהב טהור וכ-41.6% מתכות אחרות. אגב, החוק בישראל קובע כי תכשיטים אשר תכולת הזהב בהם היא במידת 9 קראט ומטה אינם יכולים להיקרא תכשיטי זהב.


 
ההבדל המהותי בין זהב צהוב לזהב לבן מתחיל עם הבנת הרכב הטבעת שהוצג לעיל. ה"מתכות האחרות" אשר מעורבבות בסגסוגת הן אלה אשר מעניקות לזהב את הצבע הסופי. כאשר מדובר על זהב צהוב, המתכות הנוספות הללו הן בדרך כלל נחושת וכסף. לעומתן, סגסוגות זהב לבן מעורבבות עם מתכות לבנות כגון ניקל, פלדיום או אבץ. היות ששילוב המתכות הנ"ל יוצר תוצר סופי צהבהב מעט, תהליך ייצורם של תכשיטי זהב לבן כולל גם ציפוי רודיום אשר נועד להעניק למוצר הסופי את הברק ו"להלבין" אותו. 
 
בחירה בצבע המתאים, חשוב לזכור את היהלום
 
טבעת אירוסין היא ב-99% מהמקרים טבעת זהב משובצת ביהלום. לא אחת, התכשיט כולל לצד היהלום המרכזי גם מספר יהלומים נוספים (אבני צד). חשוב להדגיש כי בדומה לזוגיות המהווה שלם שגדול מסך חלקיו, גם טבעת אירוסין היא בסופו של היום התכתבות בין הזהב והיהלום (או היהלומים). 
 
צבעו של הזהב משפיע על ניצוץ היהלום ועל איכות האבן הראשית. אי לכך, יש לבחירת הצבע גם השפעה רבה על המחיר הסופי של העדי. חשוב לזכור כי עיקר כובד משקלו של המחיר בטבעת אירוסין מתמקד ביהלום (המהווה בדרך כלל כ-75%-80% מערך התכשיט). לכן, בחירה נכונה של צבע הזהב תוכל לאפשר גם "מרחב פעולה" נוסף בבחירת היהלום. כעת, הגענו לחלק המעניין, מהם היתרונות הבולטים של כל אחד מצבעי הזהב בטבעת יהלום. 
 
היתרונות של טבעת אירוסין מזהב לבן
 
טבעת אירוסין זהב לבן היא טבעת מרהיבה אשר בזכות צבעה הנקי מסוגלת להדגיש היטב את גוון צבעו של היהלום המשובץ. טבעות מזהב לבן נחשבות לפופולאריות במיוחד וזאת משום שהן בוהקות ונוצצות הרבה יותר ביחס לכל צבע אחר. כמו כן, טבעת זהב לבן משתלבת נפלא גם עם תכשיטים נוספים אשר נענדים לצדה. טבעות זהב לבן הן אופנתיות, מתאימות לכל אחת, ומתכתבות נהדר עם כל אביזר משלים. 
 
 
טבעת זהב לבן מאפשרת לכם "להסתפק" בזהב בדרגת 14 קראט שכן כל התכשיטים מזהב לבן זהים זה לזה תודות לציפוי הרודיום. זאת, לעומת זהב צהוב שבו משקל הזהב הטהור בסגסוגת משפיע מהותית על צבעו הסופי. במילים פשוטות, בחירה בטבעת אירוסין מזהב לבן משאירה לכם שולי תקציב נוספים להשקעה ביהלום המהווה בדרך כלל את עיקר העניין בטבעת. יש הטוענים כי תכשיטי זהב לבן הולמים יותר עור בהיר. 
 
היתרונות של טבעת אירוסין מזהב צהוב
 
זהב צהוב הוא ללא ספק החומר המרשים ביותר עבור טבעת יהלומים. הסיבה נעוצה בכך שמדובר בתכשיט אותנטי אשר מתחבר היטב עם צבעו המקורי של הזהב. טבעת מזהב צהוב היא בהחלט טבעת אירוסין קלאסית ולא אחת היא מעטרת באלגנטיות את קטלוגי התכשיטים באגף הוינטאג'. חרף היותה "ותיקה ומוכרת", טבעת זהב תהיה לעולם טבעת טרנדית ופופולארית. כמו כן, הזהב הצהוב עומד בקונטרס עיצובי ליהלום הלבן ויוצר חיבור מיוחד מאין כמוהו. 
 

 
בזכות הגוון הזהוב של הטבעת, טבעת מזהב צהוב מאפשרת מעט משחק עם היהלום המרכזי וחיסכון תקציבי בהשקעה בצבע האבן. בניגוד לטבעת זהב לבן, המבליטה את פערי הצבע היטב, טבעת זהב צהוב מסוגלת "לספוג" פשרה מסוימת בגימור הצבע של היהלום המשובץ. נהוג לומר שטבעת זהב צהוב מתאימה לעור כהה. 
 
בסופו של היום – זה בעיקר עניין של טעם
 
אם גם לאחר הכתבה הקצרה שלנו אתה עדיין מבולבל, זכור כי טבעת אירוסין היא בסופו של היום משהו אישי. מומלץ כמובן "לגשש" אצל הגברת ולבחון אלו תכשיטים היא נוטה לענוד על אצבעותיה (אל תתבייש להתייעץ עם חברות ובנות משפחה אם אינך בטוח, הן בדרך כלל תדענה את התשובה הנכונה). אל תחשוש גם לחדש. למשל, גם אם כלתך המיועדת מחזיקה בעיקר טבעות זהב צהוב, אולי היא תשמח דווקא לרענן את הקולקציה עם טבעת יהלום מזהב לבן (ריענון אשר יבליט היטב את טבעת האירוסין מבין כל התכשיטים האחרים). 
 
טבעת אירוסין היא תכשיט חד פעמי והיא מבטאת גם את החתן שרוכש אותה. הבחירה בין הזהב הלבן והזהב הצהוב משפיעה על סוגיית המחיר מבחינת קראט הטבעת והיהלומים המשובצים עליה. משחק מדויק בין האלמנטים הללו מתגבש בסופו של דבר לכדי שלם הגדול מסך חלקיו. 
 
08-8663578
מוקד שירות לקוחות