כמה עולה טבעת אירוסין? המספרים בידינו!

טיפים ומדריכיםכמה עולה טבעת אירוסין?

כמעט כל חתונה בישראל מתחילה הרבה לפני מעמד החופה כאשר הכלה לבושה בשמלה מהממת, החתן חנוט היטב בחליפה, וההורים קורנים מאושר. למעשה, יריית הפתיחה נשמעת כבר כמה חודשים קודם לכן עם שליפתה של טבעת אירוסין מתוך קופסת קטיפה. 
 
על פי רוב, טבעות אירוסין בישראל הן טבעות זהב אשר במרכזן יהלום ראשי. טבעת אירוסין יכולה להיות מעוצבת עם זהב צהוב או זהב לבן, ובניגוד לאחותה – "טבעת נישואין" – לא חלות עליה הגבלות. ואכן, טבעות אירוסין זמינות כיום במגוון רחב ביותר של עיצובים, שיבוצים, אלמנטים ועוד. כעת, נשאלת השאלה, מהו מחירו של האושר הנפלא הזה, ובקיצור, כמה עולה טבעת אירוסין?
 
כמה עולה טבעת אירוסין? ובכן, יש נתונים!
 
את התשובה לשאלה כמה עולה טבעת אירוסין ניתן להתחיל עם הנתונים הרשמיים. על פי מחקר שפורסם על ידי משרד הכלכלה באביב 2013, גברים ישראלים הוציאו בממוצע כ-3,700 ₪ על טבעות (לעומת נשים אשר רכשו בשנה זו טבעות במחיר ממוצע של כ-213 ₪ בלבד). חשוב להדגיש כי הנתונים הללו מדברים על טבעות בכלליות אך גם משרד הכלכלה מציין שהפער האדיר בין גברים לנשים בעניין נובע מכך שגברים בדרך כלל קונים טבעות להצעות נישואין (ועל כן חשוב להם שהפריט הנרכש יהיה יקר, איכותי וייחודי). 
 
נתון מעניין נוסף מעלה כי כ-59% מהגברים רוכשים את טבעת האירוסין ברשתות תכשיטים והסיבה נעוצה בעיקר בכך שהם מעוניינים לקבל שילוב מדויק בין איכות, שירות ומחיר. זאת ועוד, ניכרת עלייה משמעותית ברכישת תכשיטים (ובכללן טבעות אירוסין) דרך האינטרנט. למשל, כ-20% מרוכשי התכשיטים בישראל נעזרים באינטרנט טרם קניית העדי (וכ-5% מהם מבצעים את הרכישה און-ליין). 
 
אוקיי, ומה משפיע על המחיר?
 
כפי שצוין לעיל, טבעת אירוסין היא בדרך כלל טבעת זהב עם יהלום. פרמטרים רבים משפיעים על מחירה של הטבעת ומדובר בדרך כלל בהוצאה לא קטנה. אי לכך, כאשר אתם בוחרים טבעת אירוסין חשוב שתכירו היטב את המרכיבים השונים אשר עומדים מאחורי מחירו של התכשיט. להלן הדגשים המרכזיים:
 
1. צפיפות הזהב – צפיפות הזהב בטבעת אשר נאמדת בקראט מעידה על טוהרה של המתכת. ככל שהטבעת מתהדרת במידת קראט גבוהה יותר, כך הזהב בסגסוגות הוא טהור יותר. חשוב להדגיש כי צבע הזהב (צהוב או לבן) משפיע גם על היהלום אשר במרכז הטבעת. קרי, טבעות אירוסין זהב צהוב יכולות לאפשר לכם ליהנות מיהלום בצבעים מעט פחות לבנים ובהירים. כפועל יוצא מכך, תוכלו להשקיע ביהלום גדול יותר. לעומת זאת, טבעת אירוסין זהב לבן דורשת בדרך כלל יהלומים בצבעים שקופים ולבנים. 
 
2. היהלום – הזהב מהווה כ-20% ממחירה של הטבעת בלבד. זאת, משום שהנתח המרכזי של המחיר מבוסס על היהלום (או היהלומים). כאן, מדובר כבר בתורה שלמה אשר מורכבת בעיקר מארבעה פרמטרים מרכזיים – גודל, צבע, ניקיון וחיתוך. כל אחד מהאלמנטים הללו משפיע באופן מהותי על מחירו של היהלום והפערים יכולים להגיע עד לכדי אלפי שקלים. למשל, יהלום גדול במשקל 0.75 קראט אך ברמת צבע נמוכה יכול להיות זול יותר מיהלום במשקל 0.5 קראט בדרגת צבע גבוהה. בחירת היהלום חייבת להיות לא רק בהתאם לתקציב אלא גם בהתאם לשיבוץ (שיכול להסתיר למשל פגמים מסוימים) וצבע הטבעת (צהוב או לבן). 
 
3. אבני צד – טבעות אירוסין רבות משלבות יהלום מרכזי עם אבני צד ובמקרים רבים, יהלומים קטנים נוספים. יהלומים אלה מוסיפים את זוהרם לטבעת אך באים כמובן לידי ביטוי גם במחירו של העדי. חשוב לציין כי מחירי יהלומים מבחינת גודל אינם משחק סכום אפס. דהיינו, ארבע יהלומים במשקל 0.25 קראט יהיו זולים ביחד לעומת יהלום אחד במשקל 1 קראט. אי לכך, כמה יהלומי צד קטנים, או שיבוץ טבעת עם שלושה יהלומים, יכולים להעצים תכשיט תוך שמירה על מסגרת תקציבית.
 
4. עיצוב – עיצוב טבעת אירוסין עם יהלום משפיע כמובן על המחיר של התכשיט. ככל שהעיצוב ייחודי יותר, וככל שהוא מושקע יותר, כך מחירו עולה בהתאמה. 
 
מה בין עין מקצועית לעין בלתי מזוינת?
 
אחד האלמנטים החשובים ביותר שיש להכיר בנוגע לרכישת טבעות יהלומים הוא הפער בין עין מקצועית ואמצעים טכנולוגיים לבין אדם מן השורה אשר מביט בתכשיט בעין בלתי מזוינת. במה דברים אמורים? ובכן, העיקרון הוא פשוט. ישנם פרמטרים רבים אשר קשורים ביהלום (ובזהב) שבאים לידי ביטוי בנתוני המתכת/המינרל אך אינם בולטים לעין לא מקצועית ו/או בלתי מזוינת. 
 
למשל, ניקח לדוגמה את צבע היהלום. צבעי יהלומים נמדדים בדרגות שבין D (השקוף ביותר) ל-Z (יהלומים בגוונים מעט צהבהבים). על פי רוב, עין לא מקצועית לא תוכל להבחין בדקויות אלא רק בהבדלים גסים משמעותית. סוגיה נוספת היא כמות הברק אשר נשקפת מהיהלום אל העין. גם כאן, ההבדלים אינם בולטים ללקוח שאיננו בקיא בתחום ובעיקר משום שברק האבן תלוי בפרמטרים כגון עומק היהלום, צלילותו, איכותו וצורת הליטוש. 
 
שתי הדוגמאות הללו הן בבחינת מעט המחזיק את המרובה. היות שמרבית קוני טבעות האירוסין בישראל הם גברים צעירים אשר חלק לא מבוטל מהם נתקל לראשונה ביהלומים במעמד הרכישה, הבלבול עלול להיות רב. היכרות עם המושגים המרכזיים יכולה בהחלט לשפר את חוויית הקנייה ולמקסם את התקציב הרלבנטי. כמו כן, חשוב לזכור כי גם טבעות אירוסין זולות, אשר משקיעות יותר בפרמטרים "נראים לעין" ופחות באלמנטים "סמויים" יכולות לעשות את האפקט הדרוש. 
08-8663578
מוקד שירות לקוחות