מדריך לרכישת טבעת אירוסין

טיפים ומדריכיםמדריך מקוצר לרכישת טבעת אירוסין לחתן המתחיל

בחירת טבעת אירוסין היא אחד האירועים המשמעותיים והמרגשים ביותר. אולם, מרבית הלקוחות אשר מבקשים לרכוש את התכשיט היוקרתי מוצאים את עצמם "טובעים" במכלול מושגים, ולא אחת מדובר עבורם בפעם הראשונה שבה הם נתקלים ביהלום ממבט ראשון. אי לכך, החלטנו להגיש לכם את המדריך המקוצר לגבי מה חשוב יותר ומה חשוב פחות מבחינת בחירת טבעת אירוסין. 
 
על מנת לעשות זאת ביעילות, מדריך זה נכתב בהתאם לשאלות הנפוצות אשר עולות בקרב לקוחות המתעניינים בטבעות אירוסין. קראו ולמדו היכן אפשר לחסוך, על מה "אסור" להתפשר, ואלו פרמטרים יכולים לשמור על איכות הטבעת מכאן אך להוזיל את מחירו של התכשיט מכאן. 
 
קראט הטבעת
 
לרוב, טבעות אירוסין הן טבעות זהב עם יהלומים. אי לכך, ההתלבטות הראשונה נוגעת למשקלו של הזהב בטבעת כאשר הגדלים הפופולאריים הן 14 קראט ו-18 קראט. בעניין זה, יודגש כי תכשיטי זהב מצופים כמעט תמיד בשכבת רודיום (מתכת יקרה מקבוצת הפלטינה). שכבה זו מעניקה לזהב ברק מרהיב ויוצרת מצב שבו אין כמעט הבדל וויזואלי נראה לעין בין 18 קראט ל-14 קראט (אלא רק הבדל במחיר). יצוין כי אם בכל זאת אתם רוצים להעצים את התכשיט, ומעוניינים לרכוש טבעת זהב צהוב, כדאי אולי לשקול בכל זאת טבעות ב-18 קראט. 
 
עוברים ליהלום
 
לאחר שבחרתם את סוג הטבעת ומשקל הקראט, תעברו מיד לחלק המרכזי של הטבעת והוא היהלום. כעת, עליכם להכיר ארבעה פרמטרים אשר מאפיינים את המינרל היקר והיפה ביותר בטבע. מאפייני יהלום הם – צבע, ניקיון, חיתוך וגודל. כל אחד מהם הוא בר השפעה על מחירה של האבן, וכפועל יוצא מכך על עלותה של הטבעת. הנה בקצרה מה שחשוב לדעת על הפרמטרים הללו:
 
צבע – צבעם של היהלומים נע על סקאלה לפי אותיות לטיניות אשר מתחילה ב-D (היהלום השקוף וחסר הצבע ביותר) ומסתיימת ב-Z (יהלומים צהבהבים ובגוונים מעט חומים). ככל שהיהלום שקוף יותר, כך הוא יקר בהתאמה. אולם, דרגות הצבע של היהלומים בדרך כלל אינן בולטות לעין ולקוחות שאינם בקיאים בתחום יתקשו להבחין בין דרגה כזו או אחרת. בכל אופן, מומלץ שלא לבחור ביהלומים בדרגות צבע נמוכות שכן בשלב מסוים בהחלט אפשר לראות את ההבדלים. צבע יהלום מושפע גם מצבעה של סגסוגת הזהב. אם אתם מעוניינים בטבעת יהלום מזהב לבן, כדאי להימנע מרכישת יהלומים פחות מדרגות G-H. יהלומים אשר משובצים על גבי טבעות זהב צהוב יכולים גם להיות בדרגות צבע נמוכות יותר ועדיין לשמור על עוצמתם ונראותם. 
 
גודל – גודל היהלום נמדד ביחידות של קראט (20 ג') אשר מחולקות לנקודות (100 נקודות לקראט). יצוין בעניין זה כי היות שיהלומים גדולים הם נדירים יותר מיהלומים קטנים, אבן במשקל קראט אחד תהיה כמעט תמיד יקרה יותר משתי אבנים במשקל 50 נקודות כ"א. גודלו של היהלום הוא פרמטר מרכזי מאד בעלות התכשיט והוא גם אחד האלמנטים הוויזואליים המרכזיים בטבעת. אי לכך, במידה ואתם רוצים לקנות טבעת אירוסין עם יהלום מרכזי, תוכלו להשקיע יותר בגודל ולהתפשר מעט על אלמנטים אחרים (כגון צבע או ניקיון). אולם, יש לעשות זאת בזהירות שכן הגודל קובע את יופיו של התכשיט (בבחינת תפסת מרובה לא תפסת). לעיתים, כדאי לשקול רכישת טבעת אירוסין עם כמה יהלומים (למשל – טבעת אירוסין עם שלושה יהלומים או טבעת אירוסים עם אבנים בצד). בחירה זו תעצים את יופייה של הטבעת ותוכל גם לשמור על תקציב הלקוח. 
 
ניקיון – יהלומים נמדדים לפי דרגות ניקיון מבחינת פגמים חיצוניים ופנימיים, וכן מבחינת נראותם של הפגמים הללו. דרגת הניקיון הגבוהה ביותר היא IF (Intemally Flawless) והנמוכה ביותר היא 3I (Imperfect 3). ביניהן ישנן עוד תשע דרגות נוספות אשר הנפוצות ביותר מבחינת טבעות אירוסין הן VS (Very Slight Inclusions) ושלוש רמות IS (Slight Inclusions). מומלץ שלא להתפשר על פחות מדרגת VS אך במקרים רבים גם יהלומים ברמת ניקיון IS "יעשו את האפקט הדרוש". הפערים בדגמים ניתנים לצפייה גם בעין בלתי מזוינת ובעיקר מול מקור אור. אגב, במקרים רבים, ניתן ליהנות מיהלומים בדרגת ניקיון נמוכה אשר פגמים נראים לעין בהם מוסתרים היטב בעזרת שיבוץ נכון על הטבעת (ואזוריהם הטובים יותר מופנים כלפי חוץ אל האור).  
 
חיתוך – רבים אינם יודעים זאת, אך חיתוך הוא חלק מהותי וקריטי בבחירת יהלום. יהלומים מלוטשים כראוי מצליחים להציג היטב את הברק והאור הנשקפים מהאבן. חשוב להדגיש כי לא מדובר בליטוש שהינו הערכה אמנותית אלא גדלים מוחלטים אשר נקבעים בטווח מידות. היות שאף אחד איננו מעוניין לרכוש לבחירת ליבו טבעת יהלום שאיננה נוצצת, אין להקל ראש בחיתוך היהלום. איכות ליטוש היהלום באה לידי ביטוי במגוון רחב של מרכיבים ובעיקר נוגעת לפרופורציות של פאות האבן. כאשר הפרופורציות של היהלום טובות, קרני האור אשר חודרות לאבן חוזרות לעיני המתבונן (או המתבוננת, כמובן) בברק מושלם. יתרה מכך, כאשר האור שמופץ הוא מדויק בזכות חיתוך מקצועי, נוצרת תחושה של אבן גדולה יותר. שמונת החיתוכים הפופולאריים ביותר הם Round, Oval, Pear, Emerald, Princess, Marquise, Heart ו-Radiant. 
 
לסיכום, 
 
פרמטרים רבים ומגוונים משפיעים על עלותה של טבעת אירוסין ובפרט יש להקדיש תשומת לב רבה הן לטבעת והן לאבן המרכזית. כמו כן, לכך יש להוסיף מגוון רחב של שיבוצי טבעות אירוסין המשפיעים גם הם על התמחור. למשל, עיצובים אשר כוללים יהלום מרכזי ושורות של יהלומים מצדו, שיבוצי הילה עם יהלום המוקף בהילת אבנים קטנות מסביב, טבעות שלוש יהלומים, טבעות טוויסט בעיצוב אישי ועוד. 
 
08-8663578
מוקד שירות לקוחות