יהלומים - הכירו את מאפיין היהלום

טיפים ומדריכיםיהלומים - מהם הפרמטרים שחשוב לדעת על יהלומים?

למרות שחלפו יותר מ-60 שנה מאז שמרלין מונרו (בתפקידה הבלתי נשכח בסרט "גברים מעדיפים בלונדיניות") שרה שיהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האישה, שוק היהלומים עודנו נוצץ. ואכן, מדובר בענף אשר ממשיך לגלגל סכומי עתק ועל פי כתבה שפורסמה לאחרונה ב"דה מרקר" (ספטמבר 2014), שוויו מוערך בכ-79 מיליארד דולרים בשנה.

תכשיטי יהלומים, ובכללם טבעות אירוסין, מציגים פערים עצומים מבחינת המחיר. זאת, גם כאשר מונחים על הכף תכשיטים עם מספר שווה של אבנים הזהות בגודלן. הסיבה להבדלי המחירים נעוצה במגוון רחב של פרמטרים אשר משפיעים על עלות היהלום (ואשר מרביתם אינם ידועים לקונה המתחיל). למעשה, איכות היהלום היא תורה בפני עצמה אשר נוגעת לסוגיות כגון פרופורציות, סימטריה, ניקיון, גודל, ליטוש, חיתוך, מספר צלעות, צבע וכמובן מיתוג ועיצוב.


בחירת טבעת אירוסין עם יהלום היא צעד מרגש ופעמים רבות הלקוח אשר עומד מול הקטלוג נחשף בפעם הראשונה בחייו ליופיים המרהיב של היהלומים. על מנת להכיר מעט את המושגים הבולטים בתחום, עליכם לשנן את ארבעת המאפיינים העיקריים – גודל, ניקיון, צבע וחיתוך. בשפה מקצועית, ארבעת ה-C:
 

  • Cut. 
  • Color. 
  • Clarity. 
  • Carat. 


כל תכשיט יהלומים מאופיין בראש ובראשונה בפרמטרים הללו אשר משפיעים על עלותו הסופית ומהווים דרך מצוינת לדעת כמה עולה טבעת אירוסין. החדשות הטובות הן שהפרמטרים השונים אינם תמיד בולטים ל"עין בלתי מזוינת". כלומר, ניתן להוזיל משמעותית את מחירה של טבעת אירוסין על ידי "וויתור" בדרגת פרמטר כזה או אחר. בקיצור, גם טבעות אירוסין זולות יכולות להיות תכשיטים עוצרי נשימה. אוקיי, שנתחיל?

גודל – קראט (Cart)

משקל יהלומים נמדד בקראט כאשר קראט אחד שקול ל-0.2 ג', ויחידת קראט מתחלקת ל-100 נקודות. אולם, שימו לב, לא מדובר במשחק סכום אפס. היות ויהלומים גדולים נחשבים לנדירים יותר מיהלומים קטנים, שתי אבנים במשקל חצי קראט תהינה זולות יותר מאבן במשקל קראט אחד.

צבע – Color

יהלום מושלם הוא יהלום שקוף וחסר צבע, ויהלומים שקופים הם נדירים במיוחד ועל כן יקרים בהתאם. פגמים טבעיים שונים גורמים לפגיעה בצבעו השקוף של היהלום ופרמטר הצבע משפיע על יופייה ועלותה של האבן. צבע יהלום נמדד בסקאלת אותיות לטיניות אשר נעה מ-D (השקוף ביותר) ל-Z (יהלום בגוונים צהבהבים).לעיתים, ניתן לשפר את צבעו את היהלום על ידי טכניקות שונות כגון הפצצת חלקיקים, תהליך הקרנה או טיפול בחום. אולם, במעמד המכירה היהלומן מחויב בהצהרה לגבי הטיפול שבוצע באבן. על פי רוב, דרגות הצבע הפופולאריות בטבעות יהלומים הן G-H. זאת, מן הטעם הפשוט שמדובר ביהלומים לבנים יחסית אשר עלותם אטרקטיבית יותר מיהלומים בצבע D (וללא התפשרות משמעותית על המראה החיצוני בעין בלתי מזוינת). 

ניקיון / בהירות – Clarity


רמת הניקיון של היהלום היא פרמטר אשר מתייחס למרכיבים שונים כגון טוהר וצלילות. היא נקבעת בהתאם לרמות מוסכמות ומבוססת על מרכיבים שונים דוגמת גודל, אופי, מספר ומיקום פגמים פנימיים/חיצוניים. כמו כן, הניקיון עוסק ברמת האחידות של הפצת האור מהאבן. ישנן 11 דרגות ניקיון ליהלומים כאשר הרמת הגבוהה ביותר היא FL. זוהי רמה אשר מעידה על כך שהיהלום הינו ללא פגמים חיצוניים או פנימיים אשר ניתן לראותם בהגדלה של פי עשר ויותר. לעומתה, I3 היא רמת הניקיון הנמוכה ביותר והיא נקבעת ליהלומים עם צלילות נמוכה ופגמים הנראים לעין בלתי מזוינת. בדומה לפרמטר הצבע, גם ניקיון יהלום ניתן לתקן במידה רבה על ידי שיפור צלילות וקידוח לייזר (היהלומן חייב לעדכן את הלקוח במידה ובוצע טיפול כאמור באבן). בעת רכישת טבעת אירוסין מומלץ לבחור יהלום בדרגת ניקיון של VS ומעלה (יהלום בדרגה זו זמין ללקוח במחיר מצוין והפגמים הקטנים לא נראים אלא תחת הגדלה של פי 10). 

חיתוך / ליטוש – Cut

חיתוך יהלום הוא פרמטר אשר משפיע על הברק והזוהר של האבן במידה ניכרת. איכותו נקבעת על פי מקצועיותו של המלטש, ויש לו משקל רב מבחינת האופן שבו האור חוזר מהיהלום אל העין. לא בכדי, מחיריהם של יהלומים בדרגות חיתוך שונות מציגים פערים משמעותיים. יהלומים בדרגת החיתוך והליטוש הגבוהה ביותר - Excellent - מתהדרים בזוהר מדהים ויתפסו כל עין מתבוננת. לעומתם, יהלומים בדרגות חיתוך נמוכות - Poor - יהיו אטומים והדבר יבלוט היטב. דרגות החיתוך המוכרות הן מצוין (Excellent), טוב מאד (Very Good), טוב (Good) וסביר (Fair & Poor). בנושא זה, יש לציין גם את צורות היהלום השונות. כלומר, התבנית הגיאומטרית של האבן. בחירת צורת היהלום היא לרוב עניין של טעם כאשר החיתוך הנפוץ מכולם הוא בדרך כלל חיתוך עגול (Round). זהו חיתוך אשר מאפשר ניצול מקסימלי של ברק היהלום והוא משתלב נהדר במיוחד על טבעות. 

08-8663578
מוקד שירות לקוחות